Recepty na přípravu domácí šunky

Měsíční archív: Červenec 2015

Šunkovar Orion

Šunkovar je vynikajícím kuchyňským pomocníkem, díky kterému je možné doma připravit lahodnou domácí šunku, která se chuťově ani zdaleka nedá srovnávat s šunkami, na jejichž chuť jste běžně zvyklý z obchodů.

Ačkoli jde šunka celkem snadno připravit i bez šunkovaru, jeho přítomnost v kuchyni se stala pro mnohé naprostou nezbytností.

Šunkovar po nastavení požadovaných stupňů připraví šunku doslova zcela sám, bez pomoci vaší nebo kohokoli z vaší rodiny.

Šunkovar Orion je vyroben z kompletně nerezového materiálu a jeho součástí je zabudovaný teploměr pro průběžné sledování teploty v průběhu varu šunky, což je pro přípravu mnohdy naprosto stěžejní – záleží na druhu masa a jeho doporučené přípravě. Šunkovar je vhodný pro mytí v myčce nádobí, což značně ulehčuje práci v rámci čištění. Šunkovar Orion lze navíc snadno rozložit, takže v rámci skladování je velmi nenáročný. Jeho základem je větší válcovitá nádoba, jeden přítlačový talíř, který slouží jako velmi těsné víko a pochopitelně teploměr, který vám umožňuje hlídání aktuální teploty během varu.

Vložil Šunkovary | Štítek , , | Zanechat komentář

Domácí vepřová šunka recept

Ingredience: 

1,2kg vepřové kýty, 100ml vody, 1 lžíce cukru nebo medu, 20g rychlosoli 

Postup: 

Maso v prvé řadě očistěte, omyjte a následně nakrájejte na kostky velké asi 1,5 cm. Pokud chcete, můžete jednu polovinu masa rozmixovat, druhou nakrájet na kostičky a poté je spojit dohromady – docílíte tak lepšího spojení masa v šunku.

Maso vložte do větší nádoby, přidejte veškeré ingredience a řádně promíchejte. Následně buď dejte do robota, který nastavíte na proces hnětení nebo začněte maso hníst rukama – pokud vsadíte na druhou variantu, v každém případě si kvůli soli vezměte na ruce rukavice. Jakmile dokončíte hnětení, promíchejte a maso nechejte v chladničce odležet alespoň jeden den. Maso by mělo být uzavřeno nejlépe v sáčku, aby se k němu dostávalo co možná nejmenší množství vzduchu.

Po uplynulé době odležení masa je na čase, abyste si nastavili šunkovar na teplotu mezi 70-80 stupni. Šunku je vhodné vařit minimálně 90 minut, poté ji nechejte vychladit v pokojové teplotě. Následně udržujte šunku v chladničce.

Vložil Vepřová šunka | Štítek , , | Zanechat komentář

Pražská šunka recept

Ingredience: 

1kg vepřové plece, 2dkg řeznické soli, 1 lžíce mléka, 1 lžíce cukru, sůl

Postup: 

Maso nakrájejte na větší kostky, asi 5 cm velké. Maso dejte do větší misky, přidejte lžíci mléka, řeznickou sůl a kuchyňskou sůl, lžíci cukru – pokud nemáte k dispozici cukr nebo jej k masu neradit přidáváte, použijte místo něj lžíci medu, který ve spojení se šunkou chutná skvěle. Vše teď společně promíchejte a dejte do robota.

Robota zapněte na proces hnětení a následně dejte do chladničky odpočinout na minimálně 3 dny. Pražská šunka je náročnější časově, protože maso, aby bylo chuťově vynikající, musí opravdu velmi dlouho odpočívat.

Pražskou šunku je pak nutné vařit minimálně 90 minut – není nutné používat šunkovar, lze ji totiž připravit i v obyčejném pomalém hrnci. Jakmile bude šunka hotová, nechejte ji vychladnout při pokojové teplotě a pak už skladujte v chladu.

Vložil Domácí šunka recept | Štítek , , , | Zanechat komentář

Parmská šunka

Parmská šunka, pršut, je typická sušená šunka, která pochází z italské oblasti Via Emilia (Emílijská cesta, která vede z Milána do Rimini). Poblíž se nachází menší městečko Parma, které se proslavilo právě díky této šunce, jenž je naprosto jedinečná.

Díky parmské šunce se městečko Parma stalo známé po celé Evropě.

Parma se proslavila už v dobách antického Říma a vůbec první zmínky o parmské šunce jsou zaznamenány v roce 217 př. n. l., když Hannibal přišel do městečka Parma a tam ho uvítali vepřovou kýtou, jenž byla konzervována v soli a uložena v dřevěných nádobách.

Od té doby se parmská šunka vyrábí podle utajovaného receptu, ačkoli některé ingredience jsou známé, následně je šunka velmi důkladně vysušena.

Vepřové maso je několik týdnů – dokonce se říká, že i několik měsíců, naloženo v soli, směsi koření a poté prochází velmi důkladným procesem. Po několika týdnech je maso řádně očištěno a suší se za různých střídavých podmínek, což je proces, který dodává šunce její dokonalou a nezaměnitelnou chuť.

Vložil Sušené šunky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Schwarzwaldská šunka

Schwarzwaldská šunka mnohým připomíná parmskou šunku, která je ale chuťově daleko lepší a uznávanější – bývá označována jako královna mezi sušenými šunkami.

Kvalita masa pro výrobu schwarzwaldské šunky musí být naprosto prvotřídní a právě na kvalitu je při výrobě brán největší důraz.

Schwarzwaldské šunce dodává lahodnou chuť nejen kvalitní maso, ale především pak směs koření, která je pochopitelně velmi utajována, ale podle odborníků je maso nakládáno do následujícího koření.

Koření, do kterého se nakládá maso pro Schwarzwaldskou šunku: 

  • jalovec 
  • česnek 
  • koriandr 
  • pepř, sůl 
  • bylinková směs 

Právě směs bylinek je přísně utajována a říká se, že maso se ve směsi bylinek nachází a je naloženo po dobu několika týdnů. Poté přichází na řadu uzení masa, které bylo několik týdnů naloženo. A často se také říká, že ta vynikající chuť plyne hlavně z procesu uzení, které rozhodně není jen tak ledajaké. Maso se udí na jedlovém dřevě, které je speciálně upraveno do směsi jemných hoblin. Údajně také teplota během uzení v žádném případě nepřesahuje teplotu 25°C.

Vložil Sušené šunky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Domácí šunka bez rychlosoli

Ingredience:

1,2kg vepřového masa, 200ml vody, 25g řeznické soli, 1 lžíce medu, pepř, sušený česnek, špetka papriky

Postup:

Jednu polovinu masa nakrájejte na kostičky velké asi 1-1,5 cm. Druhou polovinu masa si nastrouhejte nebo naškrábejte – není nutné takto druhou polovinu masa zpracovávat pokud nechcete, ale zajistíte si tak, že vám pak bude šunka lépe držet pohromadě.

První várku masa dejte do kuchyňského robota, zapněte proces hnětení a po několika minutách přidejte várku druhou a veškeré ostatní ingredience. Hnětení masa je velmi důležitý krok, který není vhodné zanedbávat, proto si dejte velmi záležet i v případě, že provádíte hnětení vlastníma rukama – kvůli soli je v tomto případě vhodné použít rukavice. Maso následně zakryjte fólií nebo vložte do igelitového sáčku a dejte odpočinout do chladničky na minimálně 24 hodin.

Druhý den je maso připraveno k vaření v šunkovaru. Šunkovar nastavte na teplotu někde mezi 70°C a 80°C. Maso v něm při této teplotě ponechejte po dobu 90 minut, poté nechejte při pokojové teplotě zchladnout.

Vložil Domácí šunka recept | Štítek , , , | Zanechat komentář

Výroba šunky v šunkovaru

Ingredience: 

1kg vepřové kýty, 10-12g řeznické rychlosoli (Praganda), 10-12g kuchyňské soli, 2dcl vody, 2 lžíce medu 

Postup: 

Maso očistěte a nakrájejte na středně velké kousky - velké cca 1-1,5 cm. Kdyby bylo maso nakrájeno na velké kusy, špatně by se spojovalo a výsledek by ani zdaleka nebyl tak skvělý, jako potřebujete. Nakrájenou šunku smíchejte se solí – s kuchyňskou i rychlosolí, dejte do větší misky a začněte maso velmi pečlivě hníst.

Pokud máte k dispozici robota, jenž disponuje programem hnětení, v každém případě využijte jeho služeb. Hnětení je totiž vůbec nejdůležitější fází při výrobě šunky a pokud bude hnětení masa provedeno nedostatečně, šunka nebude spojená a bude se nepříjemně rozpadat.

Nakonec přidejte med, vodu a ještě se věnujte hnětení. Maso následně přikryjte potravinářskou fólií nebo vložte do igelitového sáčku a na minimálně jeden den dejte do ledničky odpočinout. Poté, co si maso v chladničce odpočine, je třeba připravit šunkovar na 75°C – teplota by se měla udržovat někde mezi 70-80°C. Doba přípravy v šunkovaru je 90 minut, poté je šunka hotová a chladná a připravena ke konzumaci.

Vložil Příprava domácí šunky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Jak se dělá domácí šunka

Ingredience: 

1kg vepřového masa, 2 lžíce rychlosoli (Praganda), 1dl soli 

Postup: 

K přípravě domácí šunky je samozřejmě možné použít jakýkoli jiný druh masa, například kuřecí, králičí a vynikající je zejména domácí krůtí šunka. Není přitom nutné používat formu na vaření šunky – šunkovar, jde to totiž i bez jeho pomoci.

Šunku stačí dát do tlačenkové fólie a následně uvařit v pomalém hrnci. Chutná stejně dobře, jako šunka připravená v šunkovaru.

Maso nakrájejte na menší kostičky a buď jej dejte do robota na hnětení nebo maso budete muset hníst v ruce a to dostatečně. Během hnětení se totiž z masa uvolní bílkovina, která nejenže prospívá chuti, ale navíc si tak zajistíte, že se během vaření maso krásně spojí dohromady. Během hnětení postupně přilévejte vodu, přidávejte sůl a směs dáme do igelitového sáčku. Teď je nutné, aby maso odpočívalo v chladu minimálně jeden den.

Po uplynulé době je možné maso konečně vložit do šunkovaru při teplotě 75°C – vařte alespoň 90 minut. 

Vložil Příprava domácí šunky | Štítek , , , | Zanechat komentář